Látkové plenky

Látkovky. Určitě je znáte. Naše generace v nich vyrostla a naše mámy vzpomínají, jak máchaly, vyvářely, žehlily a skládaly. Nyní se látkové pleny vrací a jejich oblíbenost roste. Jsou krásné, zdravé a jejich údržba je mnohem snadnější.

Výhody

  • Dlouhodobě se vyplatí
  • Vydrží na více dětí
  • Při prodeji se část investice vrátí
  • Zdravější k pokožce dětí
  • Neobsahují chemikálie
  • Ve spoustě situací jsou spolehlivější
  • Volné balení
  • Různé systémy, vybere si každý
  • Krásné vzory, různé materiály
  • Můžete podpořit české výrobce
  • Můžete si sami ušít
  • Nežehlíte, nevyváříte
  • Nevytváříte nerozložitelný odpad

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací náklady
  • Údržba. Jednoduchá, ale přece.
  • Sušení zabere prostor – sušička výhodou
  • Zaberou více místa doma i na cestách

Typy plenek

All in One – AIO – Vše v jednom, AI2 – All In Two, SIO – Snap In One
Tyto plenky mají použití velmi podobné těm jednorázovým. Jak už název napovídá, prostě jen nasadíte. Skládají se z nepromokavé a savé vrstvy, která je všitá nebo nacvaknutá na patentky. Mají krásné vzory a pro jednoduchost použití jsou velmi oblíbené. Jejich nevýhodou ale může být nižší savost.

Kapsové pleny
Fungují stejně jako AIO, ale mají kapsu, do které se savá vrstva zasouvá. Ale nemusíte ji využít 🙂

Kalhotkové pleny
Jedná se o plenky, které jsou úplně celé ušité ze savých materiálů. Samy o sobě mají velkou savost, která se dá ještě zvýšit vkládacími plenkami. Jsou spolehlivé a také velmi oblíbené. Existují i noční plenky, které jsou velmi savé, tudíž spolehlivé a není důvod se bát nehod. Nevýhodou může být větší objem plenky a šíře mezi nožičkami, ale to se liší mezi jednotlivými výrobci. Další nevýhodou je delší schnutí, zejména v gumičkách. Na tyto plenky je nutné použít nepromokavé svrchní kalhotky. (Na obrázku jednovelikostní a novorozenecká plenka).

Vícevrstvé pleny
Jde o čtverec rozdělený na třetiny, prostřední pruh má více vrstev. Může se použít na kalhotkový sklad nebo složený na třetiny, kdy se narovno vloží do svrchních kalhotek, SIO nebo kapsové plenky. Vyrábí se nejčastěji z bambusového froté, které lehce pruží.
Osobně považuji vícevrstvé pleny za skvělý vynález a mají u nás nejčastější využití. Mají velkou kapacitu, ale jsou tenké a díky absenci gumiček rychleji schnou.

Vkládací plenky
Krátké nebo dlouhé, používají se na zvýšení savosti plenek, možno je využít do různých systémů, včetně klasických čtvercových plen.

České čtverce
Staré dobré čtvercovky. Použití může být narovno do svrchňáčků, ale také se dají použít různé sklady. Novorozenecký, tzv. drak a spousta dalších. Výhodou je rychlé schnutí, široké spektrum použití a až se dítě odplenkuje, určitě vám ještě velmi dobře poslouží v domácnosti.

Svrchní kalhotky
Vyrábí se z PULu, fleecu nebo vlny.
PUL je polyester laminovaný polyuretanem. Zní to složitě, ale je to funkční materiál. Tenký, nepromokavý, ale paropropustný, takže dýchá. Časem se zátěr může poškodit, hlavně při sušení na rozpáleném radiátoru, dlouhodobém sušičkování a při nešetrném ručním ždímání. Má nádherné vzory.
Fleecové kalhotky dýchají o trochu více než PUL, ale mají mnohem větší objem a tlakem mohou provlhat, například v šátku či nosítku. Své využití najdou hlavně na noční pleny. Jejich údržba je velmi jednoduchá.
Vlněné kalhotky jsou nejzdravější varianta. Sjvěle dýchají, vlna s lanolinem pečuje o pokožku. Vlna je samočistící, takže se nemusí prát moc často (pokud nejde o přímý zásah). Těší se velké oblibě i přes náročnější údržbu. Jednou za čas se impregnují lanolinovou lázní, perou se se ručně nebo v pračce na jemný program. Dlouho schnou a přidávají na objemmu, ale na noc jsou geniální.

Na obrázku jsou jednovelikostní a novorozenecké PUL kalhotky.

Separační pleny
Slouží k zachycení stolice, čímž usnadňují údržbu plenek a částečně také drží miminko v suchu odvedením vlhkosti. Vyrábějí se pratelné i jednorázové z plně rozložitelného materiálu.
Pratelné jsou z fleecu nebo mikrovlákna. Mokro pustí do plenky, ale už ho nepustí zpět na pokožku miminka. Nedrží se na nich skvrny a dobře se perou, velmi rychle schnou.
Jednorázové jsou z celulózy nebo viskózy. Celulózové jsou více podobné papíru a jsou vhodnější na stolici plně kojeného miminka, viskózové jsou tenčí, průsvitné a vhodné spíše pro větší děti. Špinavé se jednoduše vyhodí (ne do wc), mokré můžete ještě párkrát vyprat. Prodávají se v rolích nebo krabičce, ale také si můžete koupit perlan a nastříhat si kousky, jaké potřebujete. Ten jde používat s vodou a olejem jako šetrnější alternativa vlhčených ubrousků.

Zapínání plenek
Plenky jsou na suchý zip, patentky nebo tzv. snappi sponku.
Suchý zip je rychlý a snadno nastavíte ideální obvod plenky. Rychlost je rozhodující hlavně u větších dětí, které nemají čas chvíli ležet. Nevýhodou je, že může tlačit, hlavně malá miminka, zvlášť pokud mají kalhotovkou plenku i svrchní na suchý zip. Větším dětem to nevadí (vlastní i zprostředkované zkušenosti).
Patentky sice netlačí, ale zase jde hůř nastavit obvod pasu a zapínání jde pomaleji.
Plenky na snappi sponku (nebo čtverce a vícevrstvé) jsou nejvíce ekologické, protože nemají plast v podobě suchého zipu nebo patentků. Malým miminkům jen stačí přidržet svrchními kalhotkami a drží. Větším dětem s chytí snappi sponkou, což je gumová, lehce pružná sponka ve tvaru T se zoubky na koncích, které se zachytí do materiálu plenky. Miminko netlačí. Nevýhodou je, že se sponka může ztratit nebo časem praskne. Její instalace na plenku může chvilku trvat.

Velikosti plenek
Plenky jsou novorozenecké a jednovelikostní, mezi výrobci se svými rozměry můžou lišit. Každá plenka má upravitelný pas i výšku sedu, takže si plenku můžete zmenšit a poté postupně zvětšovat podle toho, jak vaše dítě poroste a jak se mu budou měnit proporce.
Novorozenecké plenky jsou vhodné i pro maličká miminka kolem 2,5kg přibližně do 4-6kg podle výrobce. Pokud očekáváte spíše menší miminko, vyplatí se mít novorozenecké plenky, protože dobře sedí.
Jednovelikostní plenka jde použít i na novorozence, ale pokud je miminko opravdu malé, může mu být zbytečně velká, nebude dobře přiléhat a může se tam stát, že proteče. Miminku s vyšší porodní váhou ale pravděpodobně budou sedět dobře.Tyto plenky by vám měly vydržet přibližně do 15kg, tedy do konce plenkového období.

Pro představu přikládám pár fotek z naší sbírky 🙂
1. druhý den po porodu Šimonka, přibližně 3,3kg
2. vícevrstvá plenka na kalhotkový sklad se snappi sponkou dva týdny po porodu
3. plenka na snappi sponku dva týdny po porodu
4. v šesti týdnech, 4 kg
5. AIO s vícevrstvou plenkou, Majda v půl roce, přibližně 6,3kg

Jak vidíte, typů plen je hned několik a různí výrobci mají různé vychytávky. Opravdu si každý najde to svoje. Osobně mám vyzkoušenou celou řadu plen různých výrobců a v tuto chvíli používám látkové pleny na třetí dítě, bez přestávky už přes pět let. A neměnila bych.

Breberky - moderní látkové plenky z Poděbrad

Látkové menstruační vložky

Šetrnější k pokožce, pohodlnější, dokonce více savé oproti jednorázovým vložkám. Ekologické, ekonomické, nepřeberné množství vzorů, velikostí, různé stupně savosti, různé dotykové materiály 🙂

Odličovací tamponky
Látková varianta je opět krásnější, ekologičtější a ekonomičtější 🙂

Látkové ubrousky

Využijete na přebalování miminka jako ekologickou variantu, jednoduše vyperete s plenkou, ale také na odličování nebo na cokoliv dalšího.