Látkové plenky

Látkovky. Určitě je znáte. Naše generace v nich vyrostla a naše mámy vzpomínají, jak máchaly, vyvářely, žehlily a skládaly. Nyní se látkové pleny vrací a jejich oblíbenost roste. Jsou krásné, zdravé a jejich údržba je mnohem snadnější.

Výhody

 • Dlouhodobě se vyplatí
 • Vydrží na více dětí
 • Při prodeji se část investice vrátí
 • Zdravější k pokožce dětí
 • Neobsahují chemikálie
 • Ve spoustě situací jsou spolehlivější
 • Volné balení
 • Různé systémy, vybere si každý
 • Krásné vzory, různé materiály
 • Můžete podpořit české výrobce
 • Můžete si sami ušít
 • Nežehlíte, nevyváříte
 • Nevytváříte nerozložitelný odpad

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací náklady
 • Údržba. Jednoduchá, ale přece.
 • Sušení zabere prostor – sušička výhodou
 • Zaberou více místa doma i na cestách

Typy plenek

All in One – AIO – Vše v jednom, AI2 – All In Two, SIO – Snap In One, Kapsové pleny
Tyto plenky mají použití velmi podobné těm jednorázovým. Jak už název napovídá, prostě jen nasadíte. Skládají se z nepromokavé a savé vrstvy, která je všitá, nacvaknutá na patentky nebo zasunutá do kapsy. Mají krásné vzory a pro jednoduchost použití jsou velmi oblíbené. Jejich nevýhodou ale může být nižší savost.

Kalhotkové pleny
Jedná se o plenky, které jsou úplně celé ušité ze savých materiálů. Samy o sobě mají velkou savost, která se dá ještě zvýšit vkládacími plenkami. Jsou spolehlivé a také velmi oblíbené. Existují i noční plenky, které jsou velmi savé, tudíž spolehlivé a není důvod se bát nehod. Nevýhodou může být větší objem plenky a šíře mezi nožičkami, ale to se liší mezi jednotlivými výrobci. Další nevýhodou je delší schnutí, zejména v gumičkách. Na tyto plenky je nutné použít nepromokavé svrchní kalhotky.

Vícevrstvé pleny
Jde o čtverec rozdělený na třetiny, prostřední pruh má více vrstev. Může se použít složený na třetiny, kdy se narovno vloží do svrchních kalhotek, nebo se použije na kalhotkový sklad. Vyrábí se nejčastěji z bambusového froté, které lehce pruží.
Osobně považuji vícevrstvé plenky za skvělý vynález, u druhého dítěte mají u nás největší zastoupení. Jsou velmi univerzální, na malé miminko na kalhotkový sklad, pro větší dítko narovno jako AIO. Mají celkem velkou kapacitu, ale díky svému tvaru jsou tenké a po vyprání rychle schnou. 

Vkládací plenky
Krátké nebo dlouhé, používají se na zvýšení savosti plenek, možno je využít do různých systémů, včetně klasických čtvercových plen. 

České čtverce
Staré dobré čtvercovky. Použití může být klasicky narovno do svrchňáčků, ale také se dají použít různé sklady. Novorozenecký sklad, tzv. drak a spousta dalších. Výhodou je rychlé schnutí a široké spektrum použití. Když se dítě odplenkuje, určitě vám ještě velmi dobře poslouží.

Svrchní kalhotky
Vyrábí se z PULu, fleecu nebo vlny.
PUL je polyester laminovaný polyuretanem. Zní to složitě, ale je to skvělý, funkční materiál. Tenký, nepropustný, ale do jisté míry paropropustný, takže dýchá. Má nádherné vzory. Zátěr se časem může poškodit, proto pozor na poctivé ruční ždímání, rozpálené radiátory a dlouhodobé sušičkování.
Fleecové svrchní kalhotky dýchají o trochu více než PUL, ale také mají mnohem větší objem a tlakem mohou provlhat, například v šátku či nosítku. Své využití najdou například na noční plenky. Jejich údržba je velmi jednoduchá.
Vlněné svrchní jsou nejzdravější varianta. Skvěle dýchají, vlna s lanolinem pečuje o pokožku. Vlna je samočistící, takže se nemusí prát moc často (pokud nejde o přímý zásah). Těší se velké oblibě i přes náročnější údržbu. Kalhotky se jednou za čas impregnují v lanolinové lázni, díky které odpuzují vodu. Perou se ručně nebo na jemný program v pračce. Dlouho schnou a přidávají dost na objemu. Ale na noc jsou geniální.

Separační pleny
Slouží k zachycení stolice, čímž usnadňují údržbu plenek a částečně také drží miminko v suchu odvedením vlhka. Vyrábějí se pratelné i jednorázové z rozložitelných materiálů.
Pratelné jsou z fleecu nebo mikrovlákna. Mokro pustí do plenky, ale už ho nepustí zpět, takže miminko je v suchu. Nedrží se na nich skvrny a dobře se perou, velmi rychle schnou.
Jednorázové jsou z celulózy nebo viskózy. Celulózové jsou více podobné papíru a jsou vhodnější na stolici plně kojeného miminka, viskozové jsou tenčí a spíše pro větší děti. Špinavé se jednoduše vyhodí (ne do wc), pouze mokré se většinou dají ještě párkrát vyprat. Prodávají se v rolích, ale také si můžete koupit a nastříhat perlan. Ten jde používat i jako alternativa vlhčených ubrousků s vodou a olejem.

Zapínání plenek
Plenky se vyrábí na suchý zip, patentky nebo tzv. snappi sponku.
Suchý zip má tu výhodu, že je rychlý a snadno nastavíte ideální obvod plenky. Rychlost je rozhodující hlavně u starších dětí, které mají na práci zajímavější věci než přebalování. Nevýhodou je, že může tlačit, hlavně malá miminka, zvlášť pokud mají kalhotkovou plenku i svrchní na suchý zip. Větším dětem to nevadí (vlastní i zprostředkované zkušenosti).
Patentky sice netlačí, ale zase jde hůře nastavit obvod pasu a zapínání jde rozhodně pomaleji.
Plenky na snappi sponku (nebo čtverce na nějaký sklad) jsou nejvíce ekologické, protože nemají plast v podobě suchého zipu nebo patentků. Malým miminkům je stačí jenom přidržet svrchními kalhotkami a drží. Větším dětem se chytí snappi sponkou, což je sponka ve tvaru T se zoubky na koncích, které se zachytí do materiálu plenky. Miminko netlačí, šetří se příroda, stačí mít dvě sponky a je to. Nevýhodou je, že sponka se může ztratit nebo časem praskne (je gumová). Její instalace na plenku může trvat déle, což je zase problém u větších dětí.

 

Jak vidíte, typů plen je hned několik a různí výrobci mají různé vychytávky. Opravdu si každý najde to svoje. Osobně mám vyzkoušenou celou řadu plen různých výrobců a v tuto chvíli používám látkové pleny na druhé dítě, bez přestávky už přes čtyři roky. A neměnila bych.

Breberky - moderní látkové plenky z Poděbrad